Porządek Mszy Świetych

NIEDZIELE I ŚWIĘTA

godz. 8:00, 10:00, 11:30

DNI POWSZEDNIE

godz. 9:00 (wtorki i czwartki), godz. 17:00 (poniedziałki, środy, piątki i soboty)

  • 3
  • 2
  • 1

30 czerwca 2025

Poniedziałek

Poniedziałek XIII tydzień zwykły

Czytania

(Rdz 18,16-33)
Mężowie, których gościł Abraham, odeszli i skierowali się ku Sodomie. Abraham zaś szedł z nimi, aby ich odprowadzić. A Pan mówił sobie: „Czyż miałbym zataić przed Abrahamem to, co zamierzam uczynić? Przecież ma się on stać ojcem wielkiego i potężnego narodu i przez niego otrzymają błogosławieństwo wszystkie ludy ziemi. Bo upatrzyłem go jako tego, który będzie nakazywał potomkom swym oraz swemu rodowi, aby strzegąc przykazań Pana, postępowali sprawiedliwie i uczciwie, tak żeby Pan wypełnił to, co obiecał Abrahamowi”. Po czym Pan rzekł: „Skarga na Sodomę i Gomorę głośno się rozlega, bo występki ich mieszkańców są bardzo ciężkie. Chcę więc iść i zobaczyć, czy postępują tak, jak głosi oskarżenie, które do Mnie doszło, czy nie; dowiem się”. Wtedy to ci mężowie odeszli w stronę Sodomy, a Abraham stał dalej przed Panem. Zbliżywszy się do Niego, Abraham rzekł: „Czy zamierzasz wygubić sprawiedliwych wespół z bezbożnymi? Może w tym mieście jest pięćdziesięciu sprawiedliwych; czy także zniszczysz to miasto i nie przebaczysz mu dla owych pięćdziesięciu sprawiedliwych, którzy w nim mieszkają? O, nie dopuść do tego, aby zginęli sprawiedliwi z bezbożnymi, aby stało się sprawiedliwemu to samo co bezbożnemu. O, nie dopuść do tego. Czyż Ten, który jest sędzią nad całą ziemią, mógłby postąpić niesprawiedliwie?” Pan odpowiedział: „Jeżeli znajdę w Sodomie pięćdziesięciu sprawiedliwych, przebaczę całemu miastu przez wzgląd na nich”. Rzekł znowu Abraham: „Pozwól, o Panie, że jeszcze ośmielę się mówić do Ciebie, choć jestem pyłem i prochem. Gdyby wśród tych pięćdziesięciu sprawiedliwych zabrakło pięciu, czy w braku tych pięciu zniszczysz całe miasto?” Pan rzekł: „Nie zniszczę, jeśli znajdę tam czterdziestu pięciu”. Abraham znów odezwał się tymi słowami: „A może znalazłoby się tam czterdziestu?” Pan rzekł: „Nie dokonam zniszczenia przez wzgląd na tych czterdziestu”. Wtedy Abraham powiedział: „Niech się nie gniewa Pan, jeśli rzeknę: może znalazłoby się tam trzydziestu?” A na to Pan: „Nie dokonam zniszczenia, jeśli znajdę tam trzydziestu”. Rzekł Abraham: „Pozwól, o Panie, że ośmielę się zapytać: gdyby znalazło się tam dwudziestu?” Pan odpowiedział: „Nie zniszczę przez wzgląd na tych dwudziestu”. Na to Abraham: „O, racz się nie gniewać, Panie, jeśli raz jeszcze zapytam: gdyby znalazło się tam dziesięciu?” Odpowiedział Pan: „Nie zniszczę przez wzgląd na tych dziesięciu”. Wtedy Pan, skończywszy rozmowę z Abrahamem, odszedł, a Abraham wrócił do siebie

(Ps 103,1-4.8-11)
REFREN: Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia

Błogosław, duszo moja, Pana,
i wszystko, co jest we mnie, święte imię Jego.
Błogosław, duszo moja, Pana
i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach.

On odpuszcza wszystkie twoje winy
i leczy wszystkie choroby,
On twoje życie ratuje od zguby,
obdarza cię łaską i zmiłowaniem.

Miłosierny jest Pan i łaskawy,
nieskory do gniewu i bardzo cierpliwy.
Nie zapamiętuje się w sporze,
nie płonie gniewem na wieki.

Nie postępuje z nami według naszych grzechów
ani według win naszych nam nie odpłaca.
Bo jak wysoko niebo wznosi się nad ziemią,
tak wielka jest łaska Pana dla Jego czcicieli.

Aklamacja (Ps 95,8ab)
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych, lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

(Mt 8,18-22)
Gdy Jezus zobaczył tłum dokoła siebie, kazał odpłynąć na drugą stronę. Wtem przystąpił pewien uczony w Piśmie i rzekł do Niego: „Nauczycielu, pójdę za Tobą, dokądkolwiek się udasz”. Jezus mu odpowiedział: „Lisy mają nory i ptaki powietrzne gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł wesprzeć”. Ktoś inny spośród uczniów rzekł do Niego: „Panie, pozwól mi najpierw pójść i pogrzebać mojego ojca”. Lecz Jezus mu odpowiedział: „Pójdź za Mną, a zostaw umarłym grzebanie ich umarłych”.

 

 

Rozważania do czytań

ks. Maciej Warowny

Przeprawa na drugi brzeg
Uzdrowienie syna rzymskiego setnika oraz teściowej Szymona prowokują napływ kolejnych chorych i opętanych. W tej sytuacji Jezus decyduje, żeby wraz z uczniami przeprawić się na drugi brzeg. Geograficznie chodzi o wschodni brzeg Jeziora Galilejskiego, ale w sensie duchowym jest to droga do życia wiecznego. W takim kontekście rozgrywają się dwa dialogi powołaniowe. Najpierw musimy sobie uświadomić, dlaczego Jezus powołuje uczniów?
Marek Ewangelista wyjaśnia: aby Mu towarzyszyli, by mógł wysyłać ich na głoszenie nauki, i by mieli władzę wypędzać złe duchy (3, 14-15). W rozważanym tekście pojawiają się dwa różne scenariusze. Uczony w Piśmie deklaruje swoją gotowość, aby być z Mistrzem „dokądkolwiek On się uda”. Wobec takiego zapału Jezus zapowiada trudną rzeczywistość odrzucenia, która będzie udziałem Zbawiciela. Dopiero na krzyżu Jezus będzie mógł złożyć swą głowę (J 19, 30). Szkoda, że tłumacze Biblii Tysiąclecia przetłumaczyli ten sam grecki czasownik dwoma różnymi terminami. Jezus odpoczywa dopiero w pełni dając siebie.
Drugi scenariusz dotyczy kogoś, kto już przynależy do grona uczniów, ale widocznie cały czas żyje swoim poprzednim życiem, zatroskany o reputację dobrego syna, który zajmuje się sprawami rodziny. Uczeń ten, pragnąc dopełnić obowiązku pogrzebania ojca, chce wrócić do rodzinnego domu, tam doczekać zgonu ojca, przejąć pozycję szefa rodziny i zająć się należnym spadkiem. Wobec takiej postawy ucznia, który nie dostrzega absolutnej nowości w relacji do rodziny, do majątku, bycia respektowanym, etc., którą przynosi Jezus, odpowiedź jest bardzo twarda: zostaw umarłym grzebanie ich umarłych.
Jezus jest Panem żyjących, a życie, do którego On powołuje jest nieustanną przeprawą na drugi brzeg. Jest to czas na zrozumienie, że można „mieć imię, [które mówi], że żyję, a być umarłym” (Ap 3, 1) lub całkowicie przeciwnie, być uczniem Tego, który mówi o sobie: Byłem umarły, a oto jestem żyjący na wieki wieków (Ap 1, 18). A jak ja odpowiadam Jezusowi na powołanie, którym On mnie obdarza?
ks. Maciej Warowny

Patroni dnia:

Święty Władysław, król

Komentarze do poszczególnych czytań przygotowane przez Bractwo Słowa Bożego

Komentarz do pierwszego czytaniaPrzywołaną dzisiaj perykopę z Księgi Rodzaju poprzedza opowiadanie, w którym czytamy o trzech wędrowcach, którzy odwiedzili Abrahama i przepowiedzieli mu, że jego żona Sara, mimo podeszłego wieku, pocznie i urodzi mu syna. Owi wędrowcy po przepowiedzeniu Abrahamowi i Sarze daru rodzicielstwa udali się ku Sodomie. W centrum wydarzeń, o których czytamy dzisiaj, wydaje się być właśnie Sodoma, choć tak naprawdę chodzi o jej mieszkańców i o Bożą sprawiedliwość. Abraham dopuszcza się swoistej licytacji z Panem Bogiem. W Sodomie, którą Bóg chce zniszczyć za niegodziwości, które tam mają miejsce, mieszka Lot, jego umiłowany bratanek. Abraham chce go ocalić, chce ocalenia sprawiedliwych.
Zaskakująca jest ta bezpośredniość Abrahama, który rozmawia z Bogiem jak z Przyjacielem, jak z kimś, o kim wie, że może mu powiedzieć wszystko. Bóg też wchodzi w tą relację, bo Abraham rzeczywiście jest Jego przyjacielem. Ta rozmowa, to naprawdę piękny dialog, w którym Abraham pokazuje się nam jako wstawiennik, który z jednej strony ma do Boga ogromne zaufanie, a z drugiej wie, że może sobie pozwolić nawet na pewną zuchwałość.
Istotnym wątkiem dzisiejszego czytania jest Boża sprawiedliwość. Ten przymiot Boga bardzo widoczny jest we wspomnianym już dialogu z Abrahamem. Bóg widzi sprawiedliwego i będzie go chronił, będzie mu błogosławił.
Prośmy dla nas o taką Abrahamową postawę w stawaniu przed Bogiem. Niech Jezusowe słowa „proście, a będzie wam dane” (Mt 7,7a) napełniają nas otuchą i otwierają na szczery dialog z Bogiem.

Komentarz do psalmuPrzywołany dzisiaj psalm responsoryjny genialnie koresponduje z pierwszym czytaniem i jest piękną odpowiedzią człowieka na Bożą miłość i sprawiedliwość. Słowa:
„Błogosław, duszo moja, Pana,
i całe moje wnętrze - święte imię Jego!
Błogosław, duszo moja, Pana,
i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach!” (Ps 103,1-2)
są dziękczynnym hymnem i wyrazem uwielbienia. Autor wymienia tu liczne cechy Boga, a wśród nich: miłosierdzie, sprawiedliwość, łaskawość, wszechmoc, dlatego też Psalm ten można uznać za jeden z najpiękniejszych, w którym opiewa się cechy Boga Ojca. Jest to Psalm bardzo refleksyjn,y a przywołany już werset „Błogosław, duszo moja, Pana” (Ps 103, 1.2.22) pojawia się w nim aż trzykrotnie i może być dla nas wezwaniem do takiego właśnie stawania przed Panem, do modlitwy, która nie skupia się na prośbie czy błaganiu, ale na uwielbieniu i dziękczynieniu.
Czy dostrzegam ogrom Bożego dobrodziejstwa, które jest moim udziałem? Czy uwielbiam Boga w Jego dziełach?

Komentarz do EwangeliiPrzywołana dzisiaj perykopa ewangeliczna może budzić kontrowersje, zwłaszcza druga jej część. Jednak czy na pewno tak to należy czytać, czy tego się doszukiwać? Jezus powołuje uczniów, ale mówi też o konieczności wyrzeczenia, rezygnacji z tego, co nie-Boże. Chce, abyśmy najpierw byli Jego uczniami, a cała reszta rzeczywistości naszego życia, wszystko inne ma być na kolejnym planie. Chodzi o właściwą hierarchię wartości, o właściwe ustawienie priorytetów. Pan Jezus potrzebuje uczniów, którzy będą nie tylko wierni, ale też zdolni do zrezygnowania z wygodnego, spokojnego życia dla głoszenia Dobrej Nowiny, dla szerzenia i budowania Królestwa Bożego. Ujawnia się w tym Boża pedagogika, z której wynika, że mądrością jest wybierać to, co nieskończenie przewyższa nawet największe szczęście i dobro, jakie może dać nam świat. Porzucenie tego, co nie prowadzi do Boga i bezkompromisowe odpowiedzenie na słowa „Pójdź za mną!” (Mt 9,9), to zaproszenie, które Jezus kieruje do każdego z nas.
Czy jest we mnie gotowość, by odpowiedzieć „Oto ja, poślij mnie!” (Iz 6,8)?

Komentarze zostały przygotowane przez Joannę Człapską

KONTO BANKOWE:
Bank PEKAO SA, II Oddział w Bydgoszczy, Plac Teatralny 4

32 1240 3493 1111 0010 4311 2808

Czytaj więcej


zajawka.jpg

Today 1

All 80759

Currently are 5 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

 

 

Parafia Występ © 2025 Wszelkie prawa zastrzeżone.