Porządek Mszy Świetych

NIEDZIELE I ŚWIĘTA

godz. 8:00, 10:00, 11:30

DNI POWSZEDNIE

godz. 9:00 (wtorki i czwartki), godz. 17:00 (poniedziałki, środy, piątki i soboty)

  • 3
  • 2
  • 1

15 LIPCA 2024

Poniedziałek

Poniedziałek XV tydzień zwykły

CZYTANIA

(Iz 1,10-17)
Słuchajcie słowa Pańskiego, wodzowie sodomscy, daj posłuch prawu naszego Boga, ludu Gomory! "Co Mi po mnóstwie waszych ofiar? – mówi Pan. Syt jestem całopalenia kozłów i łoju tłustych cielców. Krew wołów i baranów, i kozłów Mi obrzydła. Gdy przychodzicie, by stanąć przede Mną, kto tego żądał od was, żebyście wydeptywali me dziedzińce? Zaprzestańcie składania czczych ofiar! Obrzydłe Mi jest wznoszenie dymu; święta nowiu, szabaty, zwoływanie świętych zebrań. Nie mogę ścierpieć świąt i uroczystości. Nienawidzę całą duszą waszych świąt nowiu i obchodów; stały Mi się ciężarem, sprzykrzyło Mi się je znosić! Gdy wyciągniecie ręce, odwrócę od was me oczy. Choć nawet mnożylibyście modlitwy, Ja nie wysłucham. Ręce wasze pełne są krwi. Obmyjcie się i oczyśćcie! Usuńcie zło uczynków waszych sprzed moich oczu! Przestańcie czynić zło! Zaprawiajcie się w dobru! Troszczcie się o sprawiedliwość, wspomagajcie uciśnionego, oddajcie słuszność sierocie, w obronie wdowy stawajcie!"

(Ps 50,7-8.16-17.21.23)
REFREN: Temu, kto prawy, ukażę zbawienie

Nie oskarżam cię za twoje ofiary,
bo twe całopalenia zawsze są przede Mną.
Nie przyjmę cielca z twego domu
ani kozłów ze stad twoich

Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze?
Ty, co nienawidzisz karności,
a słowa moje odrzuciłeś za siebie?

Ty tak postępujesz, a Ja mam milczeć?
Czy myślisz, że jestem podobny do ciebie?
Skarcę ciebie i postawię ci to przed oczy.
Kto składa dziękczynną ofiarę, ten cześć Mi oddaje,
doliny okrywają się zbożem,
a tym, którzy postępują uczciwie, ukażę Boże zbawienie.

Aklamacja (Mt 10,40)
Kto przyjmuje apostoła, przyjmuje Chrystusa; a kto przyjmuje Chrystusa, przyjmuje Ojca, który Go posłał.

(Mt 10,34-11,1)
Jezus powiedział do swoich apostołów: "Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową; „i będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy”. Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien. Kto chce znaleźć swe życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je. Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał. Kto przyjmuje proroka jako proroka, nagrodę proroka otrzyma. Kto przyjmuje sprawiedliwego jako sprawiedliwego, nagrodę sprawiedliwego otrzyma. Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego że jest uczniem, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody". Gdy Jezus skończył dawać te wskazania dwunastu swoim uczniom, odszedł stamtąd, aby nauczać i głosić Ewangelię w ich miastach.

 

 

ROZWAŻANIA DO CZYTAŃ

KRÓTKI KOMENTARZ DO EWANGELII

Jezus mówi do swoich uczniów, że nie przyszedł przynieść pokoju, ale miecz. Te słowa mogą wydawać się zaskakujące, ponieważ Jezus jest często kojarzony z pokojem i miłością. Jednak w tym fragmencie Jezus podkreśla, że Jego nauczanie może prowadzić do podziałów nawet w najbliższej rodzinie.
Jezus mówi o konieczności wyboru między lojalnością wobec rodziny a lojalnością wobec Niego. Wzywa swoich uczniów do radykalnego oddania się Jego misji, nawet jeśli oznacza to konflikt z najbliższymi. To przypomnienie, że podążanie za Jezusem wymaga odwagi i gotowości do poświęceń.
.
Komentarz przygotował zespół portalu Mateusz przy pomocy funkcji Copilot w usłudze Teams (wersja próbna)


 

PATRONI DNIA:

Święty Bonawentura, biskup i doktor Kościoła

 

Komentarze do poszczególnych czytań przygotowane przez Bractwo Słowa Bożego

Komentarz do pierwszego czytania

Czy może być taka ofiara złożona Bogu, którą On sam się brzydzi? Z powyższego tekstu biblijnego wynika, że tak. To ofiara złożona przez człowieka pogrążonego w nieprawości, w którym nie ma woli przemiany serca. Niektórzy z Narodu Wybranego myśleli, że wystarczy złożyć Bogu ofiarę według ściśle określonych reguł, żeby dostąpić zjednoczenia z Nim. Nie wiedzieli jednak o tym, że to nie wystarczy. Bóg patrzy na serce, nie na to, co widoczne dla oczu. Wspomniany fragment jest mocnym wołaniem o sprawiedliwe i prawe życie, którego wyznacznikiem jest Dekalog.


Komentarz do psalmu

Psalm jest echem pierwszego czytania. Oddanie czci Bogu to nie tylko słowa czy deklaracje. Słowa ludzkie mogą czasem być puste. Doskonałą pełnią jest Słowo Boga, Ono ma moc sprawczą. Dlatego psalmista czcze powtarzanie Dekalogu nazywa odrzuceniem Słowa. Przyjęcie Słowa jest równoznaczne z jego realizacją w konkretnych sytuacjach życia. Nazwane jest to „uczciwym postępowaniem”.


Komentarz do Ewangelii

Czy Jezus zachęca nas do wprowadzania konfliktów? Nie. I wcale nie kłóci się to z tym, że Bóg jest Bogiem Pokoju. Dzisiejszy fragment Ewangelii jest mocnym wyakcentowaniem pewnych priorytetów. Tak należy go czytać. Pierwsze słowa są konfrontacją ze światem, którego filozofia jest inna niż nauka Jezusa. Tak było zawsze. Nihil novi sub sole (Nic nowego pod słońcem). Z powodu tej „inności” można doświadczyć niezrozumienia, wyśmiania, wzgardzenia a nawet odrzucenia. Taka jest droga krzyża. Poszedł nią sam Jezus, wzgardzony i odrzucony przez tych, którzy od Boga najwięcej otrzymali. Trudno wyobrazić sobie większe cierpienie. Ci, którzy idą za Jezusem muszą być gotowi na wszystko, ale w zamian mogą otrzymać o wiele więcej: życie wieczne.

Komentarze zostały przygotowane przez ks. Grzegorza Walkiewicza

KONTO BANKOWE:
Bank PEKAO SA, II Oddział w Bydgoszczy, Plac Teatralny 4

32 1240 3493 1111 0010 4311 2808

Czytaj więcej


zajawka.jpg

Today 3

All 56988

Currently are one guest and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

 

 

Parafia Występ © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone.